Asset Publisher Asset Publisher

Święto drzewa 2018 w Dębinie

10 października z okazji Święta Drzewa w kompleksie leśnym Dębina w Krościenku Wyżnym odbyło się spotkanie pn.: "Poczytajmy drzewom w Dębinie". Czytanie drzewom odbywa się co roku. Jest inicjatywą redaktorów gazety Kleks oraz Stowarzyszenia Dębina. Natomiast Święto drzewa obchodzimy od 16 lat i jest ono organizowane przez Klub Gaja i Lasy Państwowe.

 W Dębinie najokazalsze dęby nazwane są imionami poetów dla ich upamiętnienia. Właśnie przy tych dębach odbywało się „leśne czytanie”. Rozpoczęto przy dębię Wincentym, który swe imię otrzymał dla upamiętnienia poety Wincentego Pola, gdzie rzecznik RDLP Krosno Edward Marszałek przywitał zebrane osoby oraz przypomniał wiersz Pola. Dąb Wincenty od 1996 jest uznany za pomnik przyrody, a w 2014 roku został finalistą ogólnopolskiego konkursu Drzewo Roku.

Następnie uczestnicy spotkania zatrzymali się przy dębię Antonim, upamiętniającym miejscowego działacza i publicystę Antoniego Lorenca. Stąd ścieżkami spacerowymi udano się do dębów Jana, Aleksandra, Ludwika i Seweryna. Przy każdym z drzew odczytano fragmenty utworów.

Rzecznik RDLP Edward Marszałek opowiadał o funkcji lasu gospodarczego jakim jest Dębina, który łączy funkcje społeczne, przyrodnicze i gospodarcze służąc biegaczom, spacerowiczom, leśnikom i miłośnikom poezji. Wykonano również pamiątkowe zdjęcie.

W spotkaniu wzięli udział leśnicy, dziennikarze szkolnej gazetki Kleks, harcerze, mieszkańcy Krościenka Wyżnego i Krosna, wójt Gminy, radni  wraz z przewodniczącym Rady Gminy, a także członkowie Stowarzyszenia Kulturalnego "Dębina".

Fot.: Piotr Miśkowiec