Asset Publisher Asset Publisher

Straż Leśna ukarała za zaśmiecanie Dębiny

W dniu 23.08.2018 do Nadleśnictwa Dukla wpłynęła telefoniczna informacja o dzikim wysypisku śmieci zlokalizowanym w pobliżu Małej Dębiny – oddz. 128D Leśnictwa Iwonicz.

Straż Leśna dokonała oględzin miejsca wyrzucenia śmieci oraz zabezpieczyła dokument  - list przewozowy Poczty Polskiej z adresem mieszkańca Krościenka Wyżnego. W dniu 28.08.2018 Straż Leśna udała się do Krościenka Wyżnego, na posesję wskazaną w liście, gdzie zamieszkuje domniemany sprawca zaśmiecania. Mieszkańcowi przedstawiono zarzut z art. 154 par. 2  Kodeksu Wykroczeń - zaśmiecania terenów polnych oraz zaproponowano mandat karny. Sprawca mandat przyjął, a ponadto został zobowiązany do posprzątania śmieci w terminie 7 dni.

Dzikie wysypiska są poważnym problemem w lasach szczególnie tych położonych blisko zabudowań. Mimo, że w każdej gminie zakłady komunalne prowadzą odbiórkę odpadów to w lasach w dalszym ciągu zdarzają się wysypiska gruzu, wyrzucone opony czy wręcz całe worki ze śmieciami.  

Las nie jest też miejscem na wyrzucanie odpadów po porządkach w ogrodzie. Niestety ścięte tuje, gałęzie drzew owocowych czy  skoszona trawa często wyrzucane są na skraju lasu.  Odpady zielone złożone przy szyi korzeniowej drzew powodują gnicie i zamieranie łyka, a w dalszej perspektywie śmierć całego drzewa.

Nadleśnictwo przynajmniej dwa razy do roku prowadzi zbiórkę śmieci na terenach leśnych wzdłuż dróg oraz w miejscach szczególnie zaśmiecanych, do których należą właśnie kompleksy leśne Dębina Mała i Duża.

Fot: Michał Zygarowicz