Lista aktualności Lista aktualności

Niedźwiedzie przebudziły się z zimowego snu

Na terenie Leśnictwa Barwinek, blisko granicy Państwa miejscowy Leśniczy Konrad Kucharski w ostatnich dniach lutego sfotografował tropy niedźwiedzia .

Coraz dłuższe i cieplejsze dni zwiastują nadejście wiosny po tegorocznej mroźnej i śnieżnej zimie. Tropy niedźwiedzia świadczą o tym, że zwierzęta te wybudziły się już z zimowego snu. Po zimowym letargu niedźwiedzie wyruszają na poszukiwanie pokarmu, chętnie korzystają z pożywienia przygotowanego w karmiskach dla zwierzyny łownej. Wiosną żywią się roślinami zielnymi oraz zeszłorocznymi nasionami buka. Przebudzone niedźwiedzie mogą być groźne dla ludzi. Należy pamiętać, aby nie schodzić ze szlaków turystycznych.

Niedźwiedź w Polsce jest objęty ochroną gatunkową. Strefę ochrony stanowi miejsce gawrowania i obszar w promieniu do 500 m od tego miejsca w okresie od 01.11 - 30.04.

Pomimo pokrywy śnieżnej zalegającej w wyższych partiach gór w dolinach możemy już obserwować pierwsze ślady wiosny. Zakwitają przebiśniegi, wawrzynek  wilczełyko, a na leszczynie pojawiają się kwitnące „kotki" wabiące pszczoły podczas pierwszych oblotów.

 

Tekst: Paulina Kielar

Zdjęcia: Paulina Kielar i Konrad Kucharski