Lista aktualności Lista aktualności

BEZPIECZNIE NA WAKACJACH

Rozpoczął się okres wakacyjny. Jest to czas na wyprawy w góry, wędrówki leśnymi ścieżkami, biwakowanie czy wyjazd na kajaki. W każdej z tych sytuacji ważne zadbanie o własne bezpieczeństwo.

W ramach zajęć z edukacji leśnej szczególnie w okresie letnim poruszany jest temat bezpieczeństwa. Przed zakończeniem roku szkolonego mieliśmy przyjemność poprowadzić zajęcia w Szkole Podstawowej we Wrocance i Przedszkolu nr 1 w Krośnie. Dzieci posłuchały opowieści o lesie, zwierzętach i ich zwyczajach. Przedszkolaki świetnie rozpoznawały głosy i tropy zwierząt Uczestnicy zajęć dowiedzieli się jak postępować z małymi zwierzętami znalezionymi w lesie i jak zachować się w przypadku niespodziewanego spotkania z dzikim zwierzęciem. Na koniec spotkania przed krośnieńskim przedszkolem zasadziliśmy wspólnie jodłę, o którą dzieci będą się troszczyć.

Starsze dzieci wysłuchały prezentacji dotyczącej wszechstronnych funkcji lasu, zastosowań drewna oraz korzyści jakie niesie las dla naszego zdrowia i samopoczucia.

Na wakacjach większość dzieci będzie wędrować po lesie więc omówiliśmy zasady zachowania się w lesie, których przestrzeganie zapewni bezpieczeństwo użytkownikom lasu i żyjącym tam organizmom.

W ostatniej części prelekcji omówiliśmy także numery alarmowe i sposoby korzystania z nich. Również telefony komórkowe mogą się przyczynić do naszego bezpieczeństwa. Warto pobrać aplikację RATUNEK , która prześle nasze współrzędne ratownikom czy mobilny Bank Danych o Lasach by móc się lepiej nawigować.

Tekst: P.Zdeb